DOMOTEX 2016 Hannover – jednoznačně velkolepá akce.
Všechny možné i nemožné druhy koberců pod jednou (nebo více) střechami. Desítky hal plných podlahových krytin. Nepřeberné množství materiálů, vzorů a lidí z celého světa. Mujkoberec.cz byl zkrátka v ráji! Jak to vypadalo a co jsme se naučili?
Tak to tady máme. Shrnutí Domotexu: neskutečně velké, jsou zde úplně všichni důležití hráči z celého světa. Koberce jsou velmi konzervativní odvětví a moc se toho nemění. Nicméně mezi nové trendy bychom zařadili nové moderní „vintage“ designy. Jedná se o koberce, které vypadají jako by byly poškozené nebo pošlapané, ale přitom nejsou a je to jen barva. Ha, to je trik co? Uvidíme, zda se to uchytí i v České republice, která trendy sleduje zpravidla až s několikaletým zpožděním.
Zároveň český spotřebitel je stále velice konzervativní a velmi umírněný, stejně jako v módě. Nejoblíbenější koberce jsou v Čechách jednobarevné hnědé nebo béžové a hnědé orientální. Žádné příliš velké výstřelky! V západní Evropě nyní frčí více barvy a designové věci. Zejména kusové koberce se dávají velice kontrastní doprostřed čisté a bílé místnosti. Koberec je tedy prostředek, který vytváří potřebný kontrast a je tedy ten „nezbedný“ prvek, který dává šťávu jinak konzervativní, čisté a uhlazené místnosti.
Naopak v Indii a Íránu jsou koberce daleko tradičnější. Respektovány jsou tam pořádně jen ručně tkané koberce, většinou z vlny. Koberec je pro ně absolutní dominanta místnosti a lidé do něj investují z celého bytu jednu z největších sum peněz, protože věří, že jim vydrží a prodají ho za neméně velkou částku, jako ho nakoupili. Je to čistě pragmatická investice. V Čechách je to odlišné, ale nesmíme zapomenout na to, že v těchto zemích mají staletou kobercovou kulturu.
V neposlední řadě jsme rovněž zaznamenali kusové koberce umístěné na zdi. Je to jen prázdná bublina, nebo se tento trend skutečně v moderních bytech uchytí? Necháme se překvapit.