Pozvěte do interiéru „hygge“. Tvořte pohodlí s polštáři, koberci a světlem

Tisková zpráva – Prodlužující se večery vybízejí k domácí pohodě. Atmosféru ve stylu skandinávského „hygge“ vykouzlíte s pomocí bytových doplňků a dekorací. Pozvěte do svého interiéru koberečky, polštářky, plédy, svíčky a lampy. Vytvořte si v obýváku svůj vlastní koutek, ve kterém vám bude dobře.

Podle nejrůznějších srovnání (například European Social Survey) jsou nejšťastnějšími lidmi v Evropě Dánové. Velmi dobře si žijí i Norové a Finové. Skandinávci vědí, jak si během dlouhých zimních dní vytvořit atmosféru, jež pozvedne náladu. Slůvko hygge, které se ze severu Evropy rozšířilo do celého světa, nemá český ekvivalent, nejvíce se mu blíží pohoda a útulno. Je to činnost nebo stav, kdy je vám dobře.

Váš hygge koutek

Aby vám bylo dobře i ve vašem domově, kde přes zimu přece jen trávíte více času, vytvořte si kolem sebe správnou atmosféru. Začněte úklidem. Nemělo by vás rušit nic. Ani zaprášené sošky a suvenýry, které jste si před lety přivezli z dovolené, a tušíte, že je na nich víc prachu, než jste schopni unést. Ukliďte vše, co vás dráždí a ruší vaši pozornost, co rozptyluje vaše pohodlí. Věci roztřiďte, odneste do sběru, věnujte je na charitu nebo uložte v bednách na půdu.

Jakmile kolem sebe vytvoříte prostor, můžete začít tvořit hygge atmosféru. Rozhlédněte se a vyberte si koutek, který bude jen váš. „Jednou z věcí, kterou potřebuje každý domov je hyggekrog, což se dá zhruba přeložit jako kout. Je to místo, kde se rádi zachumláte do deky s knihou a hrnkem horkého čaje,“ píše ve své knize „Hygge“ Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani.

Když se projdete dánským hlavním městem, můžete si všimnout, že většina domů má arkýřové okénko – za ním můžete tušit onen vysněný koutek. Je tam plno polštářů, deka, kobereček a lampička s příjemným světlem. Majitel nebo majitelka si do svého koutku chodí posedět po náročném dni s knihou a hrnkem dobré kávy nebo čaje. Ideální je, když je z takového koutku vidět do praskajícího ohně v kamnech. Atmosféru ale vytvoří i svíčka, třeba s vůní lesní smoly.

Polštáře a koberce v hlavní roli

Nemusíte vlastnit arkýřové okénko, abyste si doma vytvořili báječné místo pro relaxaci. Stačí křeslo v koutě, které bude jen vaše. Vybavte ho polštářky, po ruce mějte deku, abyste se do ní mohli zachumlat. Pod křeslo natáhněte kobereček, nebude vám zima od nohou. Jsou to právě kusové koberce, které umí pozvednout interiér a vytvořit pohodlí. „Pro zimní pohodu vyberte koberce s vyšším vlasem, nejlépe shaggy, které jsou hřejivé a příjemné na dotek,“ říká odborník na koberce Tomáš Linhart.

Teplo domova na vás může dýchnout už v předsíni. I tam se hodí položit kusový koberec. „Na chodbě je lepší smyčkový koberec nebo koberec s nízkým vlasem. Do jídelny či kuchyně zvolte pratelné koberce, do obýváku nebo do ložnice měkké koberce s dlouhým vlasem,“ doporučuje Marek Černý z e-shopu MůjKoberec.cz.

Silné koberce, které jsou pro severské země typické, mají ještě jeden bonus. V interiéru zvyšují pocit tepelné pohody. Dokonce s nimi můžete ušetřit pár stovek za vytápění. „Koberce se silným vlasem mohou snížit spotřebu tepla až o 5 %. Pokud domácnost například protopí 30 tisíc korun ročně a v místnosti položí dostatečně silné koberce, za topnou sezónu ušetří 1 500 korun,“ vypočítává Tomáš Linhart.

Světlo, svíčka, pohodlí

Venku je pošmourno, uvnitř příjemné teplo – a také světlo. I to je jednou ze zásad hygge interiéru. Dánové o tom vědí své. Od října do března je v severské zemi venkovní svět na světlo skromný, a tak nezbývá než zapálit svíčky a lucerničky nebo zažehnout lampičku v hygge koutku.

Lampičku vyberte v nadčasovém stylu a v jednoduchém designu. Pozornost věnujte také volbě žárovky, zaměřte se kromě výkonu i na barvu světla. „Barevná teplota světla se měří v kelvinech. Na obalu svítidla uvidíte, jestli jde o teplou bílou nebo studenou bílou. Teplá bílá se hodí pro odpočinek,“ uzavírá Lukáš Rymer z e-shopu LED Solution.

 

 

O e-shopu Můjkoberec.cz

Největší český internetový prodejce koberců s přesahem na Slovensko a do dalších evropských zemí. Společnost prodává koberce od roku 2008. Spolupracuje s prověřenými výrobci, koberce přímo dováží například z Indie. Zakládá si na širokém výběru klasických i moderních koberců. Sortiment čítá na tisíce typů. V roce 2019 e-shop zavedl službu All Inclusive, která zahrnuje například dopravu zdarma, zaslání vzorků zdarma, vrácení koberce do 365 dní, bezplatné vyhotovení 3D vizualizace, tříletou záruku nebo odvezení nevyhovujícího koberce zpět na prodejnu. Showroom provozuje v pražských Vysočanech. Loni společnost prodala zhruba 30 tisíc koberců a měla obrat přes 30 milionů korun. Více informací najdete na webu www.mujkoberec.cz.

 

Kontakt pro novináře

Mgr. Jana Poncarová
Mobil: 603 163 305
E-mail: jana@sidimedia.cz